Likwidacja przebarwień – jakie zabiegi na twarz wybrać?
Delikatne, drobne piegi potrafią dodać uroku. Jednak ciemniejsze i większe plamy nie wyglądają estetycznie. Przebarwienia powstają, gdy melanocyty, czyli komórki wytwarzające melaninę (barwnik skóry), działają nieprawidłowo. Przyczyn tego problemu może być wiele, więc w pierwszej kolejności warto udać się do specjalisty, który zdiagnozuje przebarwienia i doradzi najskuteczniejszy zabieg.
Skąd biorą się przebarwienia?
Przebarwienia są ciemniejszymi plamami na skórze. Powstają w efekcie nieprawidłowo działających melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę – barwnik skóry. Nieestetyczne zmiany pojawiają się najczęściej w miejscach wystawionych na słońce: na twarzy, dekolcie, przedramionach, ramionach czy dłoniach. Oprócz promieniowania słonecznego, do powstawania przebarwień przyczyniają się zmiany hormonalne, stany zapalne, niektóre leki czy substancje fotouczulające. Warto podkreślić, że przebarwienia nasilają się wraz z wiekiem.
Jak pozbyć się przebarwień?
W pierwszej kolejności należy skonsultować się z dermatologiem, aby określić rodzaj przebarwień. Dodatkowo, plamy skórne na twarzy mogą wskazywać na problemy zdrowotne, które warto wyjaśnić. Dermatolog przeprowadzający wywiad z pacjentem i oglądający jego skórę pod lampą, jest w stanie zdiagnozować przebarwienia i doradzić plan postępowania.
Jakie są najskuteczniejsze zabiegi redukujące przebarwienia? Opcji jest kilka!
W przypadku przebarwień skórnych, idealnie sprawdzają się terapie wybielające, niezależnie od ich podłoża. Jednym z najpopularniejszych i bezpiecznych zabiegów jest Cosmelan. To dwufazowa kuracja niwelująca przebarwienia, którą rozpoczyna się w klinice medycyny estetycznej i kontynuuje w warunkach domowych. Składniki zawarte w preparatach Cosmelan hamują syntezę melaniny – barwnika obecnego w skórze, a tym samym zmniejszają poziom przebarwień skóry. Cosmelan zapewnia natychmiastowe efekty rozjaśniające, jednocześnie reguluje wydzielanie sebum, zwęża pory, spłyca zmarszczki i poprawia ogólną kondycję skóry. Po zakończeniu kuracji plamy są niemal zawsze zredukowane w aż 95%.
Kolejną terapią depigmentującą, skuteczną w uporczywych i rosległych przebarwieniach jest Dermamelan. Dermamelan zatrzymuje proces hiperpigmentacji, a więc blokuje działanie enzymów odpowiedzialnych za powstawanie przebarwień, szczególnie tych pochodzenia hormonalnego. Terapia wybielająca Dermamelan kontynuowana jest w domu poprzez kilkumiesięczne stosowanie specjalnego kremu. Dermamelan wykazuje działanie depigmentacyjne, silnie złuszczające i odmładzające. Przywraca skórze nie tylko jednolity koloryt, ale także gładkość i jędrność. Jest bezpieczny dla każdego rodzaju skóry i fototypu, dlatego mogą go stosować osoby o ciemnej karnacji.
Skuteczność w redukcji przebarwień posłonecznych wykazuje nowoczesny laser Icon Max G. Mechanizm działania lasera Icon Max G opiera się na emisji wiązki światła pochłanianej przez pigment obecny w przebarwieniach. Energia świetlna zostaje zamieniona w tkankach na energię cieplną, co powoduje złuszczenie plam barwnikowych. Przebieg procedury jest bardzo prosty. Zabieg kończy się po maksymalnie kilkunastu minutach. Efekty zabiegu widać już po 2-3 tygodniach, chociaż często konieczne jest jego powtórzenie.
Wśród sposobów na przebarwienia warty uwagi jest również zabieg Mela Peel bazujący na kilku kwasach złuszczających i rozjaśniających skórę. Na czystą skórę aplikowany jest preparat stanowiący mieszankę aktywnych kwasów w połączeniu z mikronakłuwaniem urządzeniem Dermapen, co zwiększa penetrację substancji aktywnych i poprawia skuteczność zabiegu. Nadaje się on do różnych typów skóry oraz działa na wiele przyczyn przebarwień. Peeling jest zmywany już przez pacjenta po upływie 6 godzin. Terapia kontynuowana jest przez kolejne 30 dni, kiedy należy stosować zalecony krem stabilizujący efekt terapii oraz preparat, który nie dopuści do pojawienia się nowych przebarwień. Zabieg wyrównuje koloryt skóry i redukuje przebarwienia a cera odzyskuje blask.