Ostroga piętowa – charakterystyka, objawy i metody leczenia
Zapalenie rozcięgna podeszwowego, nazywane potocznie ostrogą piętową, to dość częste schorzenie, które może utrudniać, a niekiedy wręcz uniemożliwiać poruszanie się. Na czym konkretnie polega ta choroba? W jaki sposób się objawia? Czy można wyleczyć ją domowymi sposobami? Jakie profesjonalne zabiegi leczenia ostrogi piętowej ma w swojej ofercie Klinika Sthetic dr Jagielskiej? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie.
Ostroga piętowa – na czym polega schorzenie i kogo najczęściej dotyka?
Zapalenie rozcięgna podeszwowego to następstwo zmian zwyrodnieniowych. Skutkują one powstaniem narośli kostnej na guzie piętowym. Narośl ta podrażnia rozcięgno, powodując proces zapalny o przewlekłym charakterze. Na ostrogę piętową stosunkowo często cierpią osoby, u których nie zostały wyleczone kontuzje, przez co stopa nieprawidłowo układa się podczas chodzenia. Szczególnie narażeni na to schorzenie są ci, którzy uprawiają sporty obciążające stopy (np. biegacze, koszykarze). Chorobę wywołać mogą również takie czynniki jak nieodpowiednio dobrane obuwie (zwłaszcza to na obcasie lub zbyt duże), nadwaga i otyłość oraz płaskostopie. Zapalenie rozcięgna podeszwowego dotyka również osoby, które, zwykle z racji wykonywanego zawodu, spędzają wiele godzin dziennie w pozycji stojącej. Ryzyko wystąpienia schorzenia rośnie ponadto wraz z wiekiem.
Objawy ostrogi piętowej
Pierwszy objaw zapalenia rozcięgna podeszwowego to pulsujący ból pięty, który nasila się szczególnie na początku ruchu (np. podczas porannego wstawania z łóżka). Ból często staje się mniejszy w miarę kolejnych kroków, jednak może pojawić się znów podczas pokonywania długich dystansów. “Warto zaznaczyć, że ostroga piętowa tylko na początku objawia się bólem, który szybko możemy niejako rozchodzić. Jeśli zlekceważymy te pierwsze objawy, ból dość szybko zacznie pojawiać się również w spoczynku i z upływem czasu może stać się na tyle silny, że będzie powodował nawet trudności w chodzeniu. Niestety tak zwane domowe sposoby leczenia w przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego nie sprawdzają się” – mówi dr Aleksandra Jagielska z Kliniki Sthetic.
Wizyta u specjalisty i wybór metody leczenia
Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na zapalenie rozcięgna podeszwowego, jak najszybciej zgłoś się na konsultację medyczną w Klinice Sthetic. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad i dokładnie zapozna się z problemem, następnie zaś wybierze najodpowiedniejszą dla Ciebie metodę leczenia. Aktualnie dla osób cierpiących na ostrogę piętową mamy do zaproponowania cztery różne zabiegi:
- Komórki macierzyste (intensywnie wykorzystywane w medycynie estetycznej, ale coraz częściej również w ortopedii, w tym konkretnie w przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego).
- PRP (metoda coraz powszechniej stosowana nie tylko w chorobie zwyrodnieniowej stawów, ale również w leczeniu uszkodzeń narządów ruchu).
- Terapia Orthokine (nieinwazyjna terapia autologiczna, która polega na podawaniu białek przeciwzapalnych pozyskanych z krwi chorego bezpośrednio w źródło zapalenia i ich namnożeniu przez zastosowanie specjalnych technik własnych).
- Terapia komórkowa Arthrex ACP (najbardziej zaawansowany technologicznie system przygotowania materiału pobranego bezpośrednio przed zabiegiem od pacjenta dostępny w Polsce; wskazaniem do tej terapii jest m.in. ostroga piętowa).
Zarezerwuj wizytę w Klinice Sthetic już dziś!