Przewlekłe zapalenie stawów – rodzaje, objawy i metody leczenia w warszawskiej Klinice Sthetic
Choć o przewlekłym zapaleniu stawów mówi się często jako o jednej chorobie, w rzeczywistości znane jest obecnie ponad sto rodzajów tego schorzenia. Co więcej, praktycznie u każdego pacjenta jego przebieg jest nieco inny. To z kolei oznacza, że osoba cierpiąca na przewlekłe zapalenie stawów nie powinna podejmować prób samodzielnego leczenia tej podstępnej choroby. Tylko bowiem doświadczony lekarz ortopeda będzie w stanie ocenić, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia. I tylko on będzie umiał dobrać optymalny rodzaj terapii dla konkretnego pacjenta. O rodzajach, objawach, a także o metodach leczenia przewlekłego zapalenia stawów, które stosujemy w Klinice Sthetic dr Jagielskiej przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie.
Przewlekłe zapalenie stawów – najczęstsze rodzaje schorzenia
Z oczywistych powodów nie będziemy w stanie opisać wszystkich (czyli ponad stu) rodzajów przewlekłego zapalenia stawów. Wymienimy zatem te, z którymi spotkać się można najczęściej. Są to RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), dna moczanowa (czyli artretyzm, lub też podagra, gdy schorzenie obejmuje palce stóp), toczeń rumieniowaty układowy (choroba autoimmunologiczna, która może obejmować również stawy), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (zapalna choroba stawów występująca przed szesnastym rokiem życia) oraz osteoartroza (choroba zwyrodnieniowa stawów).
Przykładowe objawy choroby
Ponieważ, o czym już wspominaliśmy we wstępie, przebieg przewlekłego zapalenia stawów wygląda nieco inaczej u każdego pacjenta, nie sposób wymienić wszystkich objawów, które towarzyszyć mogą temu schorzeniu. Można jednak, podobnie jak w przypadku jego rodzajów, podjąć próbę wypunktowania tych najczęstszych. „Będą to przede wszystkim: ból w obrębie stawów, ich sztywność (w początkowej fazie przede wszystkim po okresie bezruchu, a więc np. po porannym wstaniu z łóżka), a także obrzęk. Innym, dość charakterystycznym, objawem przewlekłego zapalenia stawów może być również poszerzenie obrysu obszaru zajętego chorobą” – mówi dr Szymański z Kliniki Sthetic.
Przewlekłe zapalenie stawów – metody terapii
Choć leczenie przewlekłego zapalenia stawów nie należy do najłatwiejszych, w Klinice Sthetic dr Jagielskiej stawiamy przede wszystkim na dwie metody terapii, których skuteczność potwierdzają nie tylko przeprowadzane na przestrzeni lat badania, ale również pozytywne opinie naszych pacjentów. Są to:
Zabieg PRP
Coraz powszechniej stosowany w terapii uszkodzeń narządów ruchu, ale również w schorzeniach dotyczących zmian zwyrodnieniowych stawów. Przydatność PRP w leczeniu choroby zwyrodnieniowe stawów potwierdza większość dostępnych w literaturze badań klinicznych i – co niezwykle istotne – efektywność takiego leczenia jest długoterminowa. Ta autologiczna metoda jest ponadto małoinwazyjna i łatwa w przygotowaniu. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku niektórych schorzeń, jak chociażby artroza, ogromne znaczenie dla powodzenia terapii ma czas – im szybciej wdrożone zostanie leczenie, tym będzie ono skuteczniejsze i potrwa krócej.
Zabieg Orthokine
Podobnie jak PRP, terapia Orthokine również jest terapią autologiczną. Polega ona na podawaniu białek przeciwzapalnych pozyskanych z krwi pacjenta bezpośrednio w źródło zapalenia, a następnie ich namnożeniu przez zastosowanie specjalnych technik własnych. To rozwiązanie bezpieczne, nieinwazyjne, a przede wszystkim bardzo efektywne. Zabieg Orthokine świetnie sprawdza się m.in. w przypadku przewlekłego zapalenia oraz dolegliwości bólowych stawów.
Ortopedia Warszawa – zaproszenie na konsultację
Pamiętaj, że przewlekłe zapalenie stawów to jedna z tych chorób, w przypadku których czas ma ogromne znaczenie. Jeśli zatem odczuwasz niepokojące dolegliwości nie czekaj – już dziś zgłoś się na konsultację w Klinice Sthetic dr Jagielskiej i skorzystaj z porad naszego lekarza ortopedy, który zaproponuje Ci najskuteczniejsze formy terapii.