Regeneracja po złamaniach i innych urazach ortopedycznych
Urazy ortopedyczne mogą dotyczyć zarówno układu kostnego, jak i mięśni. Często dochodzi do nich podczas uprawiania sportu, ale także przy wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności. Przy złamaniu kończyny lub innego rodzaju urazie nieodzowna okazuje się zwykle pomoc medyczna. Jednak nawet w sytuacji, gdy zostanie ona udzielona natychmiast, chory musi liczyć się z tym, że powrót do pełnej sprawności zabierze sporo czasu. Jak długo trwa proces regeneracji po złamaniu lub urazie? Co zrobić, by był maksymalnie skuteczny? I najważniejsze – czy można go przyspieszyć? O tym wszystkim przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie.
Złamania i urazy a proces regeneracji
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo trwał będzie proces regeneracji po złamaniach lub innego rodzaju urazach ortopedycznych. Trzeba bowiem pamiętać, że jedne i drugie mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter. Na przykład proces zrostu kości trwa około sześciu tygodni, a kolejne sześć tygodni zajmuje rehabilitacja. Zdarzają się jednak złamania bardziej skomplikowane. Co więcej, u danego pacjenta mogą wystąpić zaburzenia gojenia kostnego (o ich objawach i skutecznych metodach leczenia przeczytasz więcej w tym wpisie). Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku innych urazów ortopedycznych. Szybkie podjęcie właściwej terapii może sprawić, że takie schorzenia jak łokieć tenisisty, kolano skoczka czy ostroga piętowa zostaną wyleczone w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli jednak pacjent długo zwlekał z wizytą u ortopedy, próbując leczyć się na własną rękę, zmiany w chorej kończynie mogą być już bardzo zaawansowane. Co oczywiste, leczenie trwać będzie wtedy znacznie dłużej.
Warunki skutecznej regeneracji
Aby proces regeneracji po złamaniu czy urazie był maksymalnie skuteczny, pacjent powinien przede wszystkim stosować się do wskazówek lekarza. Niekiedy kończyna powinna zostać na jakiś czas całkowicie unieruchomiona. Często powinna być także “oszczędzana”, co zwykle oznacza przede wszystkim, iż nie należy jej nadwyrężać. Stosunkowo często, zwłaszcza przy złamaniach, ortopeda zaleci też pacjentowi odpowiednią dietę i skieruje go na rehabilitację. I choć wszystko to wydaje się oczywiste, wiele osób, gdy tylko poczują się nieco lepiej, zapomina o tego rodzaju wskazaniach. Niestety prowadzi to często do wydłużenia się procesu regeneracji, jej zmniejszonej skuteczności, a niekiedy również do dodatkowych, poważnych komplikacji zdrowotnych.
Metoda PRP i terapia komórkami macierzystymi
Zdarza się, że, nawet pomimo stosowania się pacjenta do wskazówek lekarza ortopedy, proces regeneracji nie przebiega tak szybko, jak pierwotnie zakładano. W takim przypadku z pomocą przychodzą dwie skuteczne metody, które Klinika Sthetic dr Jagielskiej z powodzeniem stosuje m.in. w celu przyspieszenia gojenia po urazach (więcej przeczytasz o tym TUTAJ) oraz przy zaburzeniach gojenia kostnego. Pierwsza z nich to PRP – terapia osoczem bogatopłytkowym, coraz powszechniej stosowana w leczeniu uszkodzeń narządów ruchu. Druga to terapia komórkami macierzystymi – metoda, która przyczynia się do osiągnięcia efektu regeneracyjnego, polegającego na odbudowie zniszczonej tkanki. Obie charakteryzują się nie tylko dużą skutecznością, ale też niskim stopniem inwazyjności.
Konsultacja w Klinice Sthetic
Twoja regeneracja po złamaniu lub innego rodzaju urazie ortopedycznym nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Podejrzewasz u siebie zaburzenia gojenia lub innego rodzaju komplikacje? Chciałbyś szybciej wrócić do pełnej sprawności? Jeśli tak, już dziś zgłoś się na konsultację w Klinice Sthetic dr Jagielskiej. Nasz lekarz ortopeda przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, wykona niezbędne badania, a następnie zaproponuje Ci najskuteczniejszą, indywidualnie dobraną metodę leczenia.