Zaburzenia gojenia kostnego – objawy i skuteczne metody leczenia
Proces zrostu kości trwa około 6 tygodni. Po zdjęciu gipsu i rehabilitacji, która zabiera na ogół kolejne 6 tygodni, lekarz ortopeda może już dokonać wstępnej oceny wyników leczenia. Niestety nierzadko okazuje się, że u pacjenta występują zaburzenia gojenia kostnego, które w mniejszym bądź większym stopniu uniemożliwiają mu powrót do normalnego funkcjonowania. W dzisiejszym wpisie przeczytasz o objawach opóźnienia procesu zrostu kości i dowiesz się, jakie leczenie może Ci zaoferować Klinika Sthetic dr Jagielskiej.
Objawy zaburzeń gojenia kostnego
Zarówno lokalizacje, jak i rodzaje złamań kończyn mogą być bardzo zróżnicowane, a metody leczenia opóźnienia gojenia kostnego lekarz zawsze dobiera dla każdego pacjenta indywidualnie. Czy zaburzenie to daje jakieś objawy? Tak, choć także one zależeć będą w dużym stopniu od lokalizacji i rodzaju złamania. Do najczęstszych należą przede wszystkim dolegliwości bólowe w miejscu złamania i ból podczas obciążania kończyny. “Stosunkowo często można też zaobserwować ograniczony zakres ruchów chorej kończyny, a niekiedy, zwłaszcza przy złamaniach otwartych, infekcję rany oraz ubytek tkanki kostnej” – mówi dr Jagielska z Kliniki Sthetic.
Opóźniony zrost kości – leczenie zachowawcze
Przy zaburzeniach gojenia kostnego lekarz ortopeda podejmuje zwykle próby leczenia zachowawczego. Trzeba bowiem pamiętać, że wiele zależy tu od samego pacjenta. Opóźnienia w zrastaniu się kości mogą powodować chociażby nikotynizm, nieodpowiednie stężenie glukozy we krwi czy niewłaściwa dieta. Są to zatem czynniki, na które pacjent ma realny wpływ i poprzez modyfikację swoich nawyków może je zmienić (np. rzucając lub przynajmniej ograniczając palenie tytoniu). Co jednak zrobić, gdy tego rodzaju działania zawiodą lub gdy pacjent nie potrafi po prostu zmienić swoich przyzwyczajeń? Tu z pomocą przychodzą specjalistyczne zabiegi oferowane przez naszą Klinikę.
Skuteczne zabiegi przy zaburzeniach gojenia kostnego
“Pacjentom cierpiącym na zaburzenia gojenia kostnego szczególnie polecamy dwa rodzaje terapii – małoinwazyjną metodę PRP oraz komórki macierzyste” – mówi dr Jagielska. “Oczywiście to lekarz ortopeda decyduje, która z nich lepiej sprawdzi się u konkretnej osoby” – dodaje.
PRP to metoda coraz powszechniej stosowana w leczeniu różnorakich uszkodzeń narządów ruchu, która charakteryzuje się brakiem znaczących efektów ubocznych i nie wymaga rekonwalescencji. Na ogół potrzebne są dwa lub trzy zabiegi, by pacjent odczuł pozytywne efekty działania tej metody terapii.
Drugim zabiegiem stosowanym przy zaburzeniach i opóźnieniach zrostu kostnego jest terapia komórkami macierzystymi. Do niedawna kojarzona była ona przede wszystkim z medycyną estetyczną, jednak obecnie coraz częściej wykorzystuje się ją również w ortopedii. Technologia leczenia komórkami macierzystymi jest nie tylko bardzo bezpieczna, ale też cechuje się wysoką skutecznością. Podobnie jak w przypadku PRP, przy terapii komórkami macierzystymi rekonwalescencja po zabiegu również nie jest wymagana.
Zapraszamy na konsultację
Jeśli zauważyłeś u siebie objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia gojenia kostnego po złamaniu, nie czekaj – już dziś zgłoś się na konsultację w Klinice Sthetic dr Jagielskiej. Nasz lekarz ortopeda przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, zbada chorą kończynę, a następnie zaproponuje Ci najlepszą metodę leczenia.