Łokieć golfisty – objawy i leczenie schorzenia
Entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, nazywana potocznie łokciem golfisty, to zespół bólowy tkanek miękkich, które położone są przyśrodkowo w stosunku do stawu łokciowego. To popularne schorzenie, wbrew swojej nazwie, nie dotyka wyłącznie golfistów. Mało tego – nie dotyka ono wyłącznie sportowców. Do uszkodzenia przyczepów dochodzi bowiem zwykle na skutek mikrourazów, powstających w wyniku powtarzalnych ruchów nadgarstka, te zaś mogą wystąpić nawet podczas pracy biurowej. W naszym dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jakie objawy towarzyszą tej chorobie i jakie rodzaje terapii oferuje w jej przypadku warszawska Klinika Sthetic dr Jagielskiej.
Objawy zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej
Podobnie jak przy wielu innych schorzeniach ortopedycznych, również w przypadku łokcia golfisty ból (po wewnętrznej, przyśrodkowej stronie stawu łokciowego) może być na początku niewielki. Cechą charakterystyczną jest to, iż będzie pojawiał się on podczas chwytania i podnoszenia przedmiotów. Wielu chorych, którzy zlekceważyli początkowe objawy, może mieć problemy z wykonaniem tak prostych czynności, jak podniesienie kubka z kawą czy np. wkręceniem śrubki. Ból pojawi się również podczas wykonywania innych czynności, takich jak chociażby rzucanie, pisanie czy pływanie (zwłaszcza żabką). Z czasem może pojawić się również sztywność i osłabienie ręki oraz nadgarstka, głównie na skutek unikania ruchów, które łączą się dla chorego z dyskomfortem. Łokieć staje się tkliwy i mogą pojawiać się bóle promieniujące do palców. Co istotne, w miarę rozwoju choroby dolegliwości pojawiać się mogą również w stanie spoczynku.
Leczenie łokcia golfisty w Klinice Sthetic dr Jagielskiej
Leczenie łokcia golfisty metodami domowymi (np. poprzez przykładanie lodu czy ćwiczenia) może nie przynieść znaczących rezultatów. Z drugiej strony małoinwazyjne metody terapii pozwalają uniknąć operacji i stosunkowo szybko przywrócić choremu sprawność. W Klinice Sthetic dr Jagielskiej stosujemy następujące z nich:
Komórki macierzyste
Komórki macierzyste pozyskane w drodze liposukcji z powodzeniem stosowane są w terapii, która ma na celu odbudowę zniszczonej tkanki. Jest to metoda bardzo bezpieczna, która charakteryzuje się jednocześnie dużą skutecznością w leczeniu entezopatii nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.
PRP
Przydatność osocza bogatopłytkowego w leczeniu entezopatii (a więc również łokcia golfisty) potwierdza większość dostępnych w literaturze medycznej badań klinicznych. Co bardzo istotne, efektywność takiego leczenia ma charakter długoterminowy. Zastosowanie metody PRP w dużym stopniu przyczynia się również do redukcji bólu w stawie.
Orthokine
Ta autologiczna terapia polega na podawaniu białek przeciwzapalnych, pozyskanych z krwi chorego, bezpośrednio w źródło zapalenia. To bezpieczna, nieinwazyjna i bardzo bezpieczna metoda, do której stosowania wskazaniem są m.in. entezopatie (łokieć golfisty i tenisisty, kolano skoczka, ostroga piętowa).
Konsultacje ortopedyczne w Klinice Sthetic
Jeśli podejrzewasz u siebie entezopatię nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, pamiętaj, by nie zwlekać z wizytą u ortopedy. Już dziś umów się na konsultację w Klinice Sthetic dr Jagielskiej i skorzystaj z fachowej pomocy. Nasz ortopeda przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad i zaproponuje Ci najlepszą metodę leczenia łokcia golfisty. Tak, byś już niebawem mógł wrócić do pełnej sprawności.